לקבלת עדכונים מלאו את המייל שלכם:

  סגור
  (לא) הולכים בתלם

  החיים בסיליקון וואלי – גרסת השותפה הישראלית

  10.08.2022

  זהו סיפורה של עו"ד יעל לי-רן פרל

  אם נסתכל מקרוב, נוכל למצוא כמעט בכל חברה או עסק גדול בעולם ישראלים שהצליחו מבחינה מקצועית – כאלה שהגיעו לתפקידי מפתח ולמקומות מרשימים. עורכת הדין יעל לי-רן פרל, ישראלית שהתחילה את דרכה כמתמחה במשרד עורכי דין ישראלי ומצאה עצמה בתוך מספר שנים שותפה באחת הפירמות הגדולות בארה"ב – Orrick, Herrington & Sutcliffe LLP – היא לגמרי אחת מאותם ישראלים.

  בשיחת זום כנה (בכל זאת, היא גרה ועובדת בסיליקון וואלי שבקליפורניה) שוחחנו על הדרך שעברה, הקשיים וההצלחה. באותה השיחה נחשפתי לעורכת דין מרשימה, נעימה, מלאת ענווה, ובעיקר – כזו שאוהבת את מה שהיא עושה בכל ליבה. עכשיו גם לכם יש הזדמנות 😊

  ספרי לנו קצת איפה גדלת, ובכלל, על המסלול שלך בעולם המשפט

  נולדתי בישראל. בגיל שנתיים עברתי לקניה, כשהייתי בת 7 עברתי ללונדון ובגיל 9 חזרתי לישראל. בשנת 2012 עברתי יחד עם בעלי והבת שלי לארה"ב לצורך לימודי התואר השני, ומאז אנחנו פה. היום אני אמא לשני ילדים וגרה בקליפורניה. התמחתי בישראל במשרד יגאל ארנון ושות' ולאחר מכן עבדתי כעורכת דין במשרד אייל שנהב (שלימים התמזג עם משרד גרוס) שם עבדתי במחלקה הבינלאומית בתחום הסטארט-אפים. מאוד רציתי ללמוד בחו"ל, ואחרי כמעט 3 שנים כעורכת דין בישראל יצאתי ללימודי תואר שני בסטנפורד (.LL.M). ממש נהניתי בלימודים וזו הייתה חוויה מדהימה.

  אחרי התואר עשיתי את מבחן הלשכה בקליפורניה ובשנת 2013 התחלתי לעבוד כעורכת דין ב- Fenwick & West, שם עבדתי במשך 8 שנים. לפני שנה ומספר חודשים הפכתי לשותפה במשרד עורכי הדין Orrick, Herrington & Sutcliffe LLP שיושב בסילקון וואלי בקליפורניה. אני עוסקת בתחום של חברות סטארט-אפ וקרנות הון סיכון ומלווה חברות מאירוע הקמתן ועד לאקזיט המיוחל. החברות שאני מייצגת עוסקות בכל תחומי הטכנולוגיה, תחום האנרגיה, ביוטכנולוגיה, תוכנה, ועוד.

  ספרי לי עוד קצת על המשרד שאת עובדת בו היום

  משרד Orrick, Herrington & Sutcliffe LLP יושב בסילקון וואלי בקליפורניה ונחשב לאחד המשרדים הגדולים והמוכרים בארה"ב. בפירמה עובדים למעלה מ-1000 עורכי דין ועוד מאות עובדים נוספים, ובמחלקה שלי שמתמחה בחברות טכנולוגיה יש להערכתי כ- 150 עורכי דין מסביב לעולם. המשרדים הראשיים בסן פרנסיסקו, ואני יושבת בסיליקון וואלי. חוץ מזה יש משרדים בניו יורק, בוסטון, אוסטין, וושינגטון (DC), סיאטל ויש גם מחלקות בגרמניה, אנגליה, צרפת, איטליה, יפן וסין. אוריק נחשבת למשרד עורכי דין גלובלי וזה אחד היתרונות שייחודים לפירמה ומאפשר לה ללוות לקוחות בעלי עסקים במקומות שונים בעולם.

  כמה ימים את עובדת מהמשרד וכמה מהבית?

  אצלנו, כמו גם ברוב המשרדים הגדולים בארה"ב, ממליצים להגיע פעמיים – שלוש בשבוע אבל זה לא משהו שמתעקשים עליו. הפרודוקטיביות של עורכי הדין נמדדת יחסית בקלות, בין היתר על בסיס שעות החיוב, כך שהתשובה לשאלה מאיפה אתה עובד כמעט ולא משחקת תפקיד.

  מה עם שלוחה בישראל?

  אתה נשמע קצת כמו אמא שלי 😉 אני מאוד מתגעגעת לישראל, אבל נכון להיום אין תוכניות לפתוח משרד בארץ. יוצא לי לעבוד לא מעט עם משרדים מובילים בארץ ואנחנו מקבלים מהם מענה בצורה מלאה ואיכותית, כך שאין באמת סיבה לפתוח משרד פיזית בישראל. יש לנו יחסים מאוד טובים עם עורכי הדין בפירמות הכי טובות בארץ.

  את חושבת שבחו"ל עובדים יותר קשה?

  יכול להיות שהיום זה שונה, אבל אם אני משווה את העבודה שלי כעורכת דין צעירה בישראל לעומת התקופה בה הייתי עורכת דין צעירה בארה"ב, אני חושבת שבחו"ל עובדים יותר קשה.

  איך זה בא לידי ביטוי?

  אני לא חושבת שאי פעם הייתי בחופשה שלא נדרשתי לעבוד בה בכלל. אפילו התקופה של חג המולד בארה"ב נחשבת לתקופה עמוסה שכולים רוצים לסגור בה עסקאות. אני לא יודעת מה קורה היום בישראל ויכול להיות שזה השתנה ועורכי הדין בארץ נדרשים לאותו סטנדרט גם היום, אבל אין דבר כזה בארה"ב שאתה לא זמין. זו תופעה שהחריפה בקורונה… כולם כל היום בבית מול המחשב ובהתאם מצפים ממך להיות זמין 24/7.

  הבדל נוסף ששמתי לב אליו כשרק התחלתי לעבוד בארה"ב היה הנושא של חיוב שעות לקוח. בארה"ב מאוד מקפידים על חיוב שעות וזה נחשב לקריטריון מוביל לבחינת האפקטיביות של עורך הדין, המעורבות שלו בתיקים מגוונים, כמה סומכים עליו, וכמובן, גם את התפוקה שהוא נותן למשרד. בישראל זה גם קיים, אבל לא ברמה הזו.

  את עובדת בתפקיד בכיר במשרד נחשב. יש לא מעט עו"ד שזה החלום שלהם. מה המחיר שכרוך בהגעה לתפקיד שכזה, איך מצליחים לקיים חיי משפחה?

  זה לא פשוט. זה לא היה קל וזה עדיין לא קל, אבל זה אפשרי. אתה צריך להיות מוכן לא לנוח אף פעם. או שאני עובדת או שאני עם הילדים. זהו. אין זמן לנוח ואין זמן תחביבים. אני קיבלתי החלטה – הילדים במקום הראשון, אבל גם הקריירה מאוד חשובה לי והייתי מוכנה לוותר על שעות פנאי ומנוחה בשביל זה. הבחירה בקריירה היא התחביב. אתה צריך לאהוב את זה ברמה שזה הדבר הגדול הנוסף (אחרי הילדים) שאתה רוצה להשקיע בו את החיים שלך. גם בעלי וורקהוליק כמוני, ככה שהוא מבין את המצב. אף פעם הוא לא אמר לי משהו על זה שאני עובדת יותר מידי שעות, או שאני עובדת בסופי שבוע או בחופשות. הוא יודע איך זה וגם הוא באותה סירה.

  בשנים הראשונות עם שני ילדים קטנים זה היה יותר קשה, אבל עם השנים אתה עולה ברמת השכר, ובהתאם יכול גם להרשות לעצמך לקבל עזרה חיצונית. חשוב לזכור שבמקרה שלנו ההורים של בעלי ושלי גרים בארץ, ככה שאין עזרה מהמשפחה, ואם הילד חולה אתה תקוע. אם אין לך עזרה כלשהי (אופר או עזרה מהמשפחה) זה באמת בלתי אפשרי.

  מה את הכי אוהבת בתפקיד שלך?

  אני מאוד אוהבת לעבוד עם מייסדים של חברות סטארט-אפ כי אלו אנשים שרואים בעיות ורוצים לפתור אותן. הרבה פעמים אלו אנשים שרוצים לשנות את העולם. עוד כמתמחה בישראל הבנתי שאני נהנית מזה, ועם הזמן אתה מבין שאתה הופך להיות חלק מהמערכת שמסייעת לאותם אנשים וסטארט-אפים לייצר דברים חדשים. אתה עוזר להם מתחילת הדרך עם העובדים, עם סבבי ההשקעה ועם הניהול השוטף. תחושת הסיפוק מאוד גבוהה כי כשאתה מייעץ להם, אתה בעצם עוזר להם לשדרג את החברה שלהם ולמצות את הפוטנציאל שלהם.

  מתי המחשבה לעבור לחו"ל החלה לקנן בך?

  ברגע שהתחלתי לעבוד במשרדים בישראל כמתמחה וכעורכת דין ראיתי שהאנשים שלמדתי מהם הרבה והערכתי עשו תואר בחו"ל, כך שכבר מההתחלה ראיתי והבנתי שלימודים בחו"ל יכולים לקדם אותך ולהרחיב לך את האופקים. כעורכת דין בישראל עבדתי עם חברות סטארט-אפ בינלאומיות, אז היה לי ברור שלימודים ועבודה בחו"ל יתנו לי ערך מוסף מאוד גבוה, והיום בדיעבד המהלך הזה אפשר לי לראות גם מה קורה במקומות אחרים בעולם. סיליקון וואלי הוא סוג של 'מכה' עבור סטארט-אפים… כולם עולים לשם לרגל. גם סטנפורד יושבת בסיליקון וואלי, אז היה לי ברור שאני רוצה להגיע לשם. מה שכן, לא ידעתי שאני אשאר בארה"ב לכל כך הרבה זמן. בהתחלה חשבתי שזה רק לתקופת הלימודים, ואחר כך חשבתי שזה יהיה לשנה או שנתיים… והנה, חלפו בערך 10 שנים.

  תני כמה טיפים לסטודנט למשפטים שרוצה ללמוד ולעבוד בחו"ל

  הטיפ הראשון – צריך להיות מאוד מוכוון מטרה. היה לי ברור במהלך הלימודים שהתחום המסחרי מעניין אותי אז לקחתי את כל הקורסים הרלוונטיים, הלכתי לעבוד בתור עוזרת מחקר של מרצים בתחומים שעניינו אותי, וכן הלאה. אם אתה יודע מה אתה רוצה לעשות – אתה חייב להיות מאוד מפוקס על המטרה שהצבת בפניך.

  הטיפ השני – תהיה 'פותר בעיות'. כשאתה עובד עם אנשים יותר בכירים, תנסה לחשוב על פתרונות לבעיות, ולא רק להציף בעיות כלפי לקוחות. אתה צריך להיות הבנאדם שאנשים באים אליו לקבל פתרונות, ואם אתה מציף בעיה, תבוא כבר עם פתרון מוצע.

  הטיפ האחרון – לזכור שזה מרתון ולא ריצת ספרינט. יהיו תקופות קשות ויהיו ימים שאתה תחשוב שאתה כישלון, גם כהורה וגם כעורך דין. אם אתה באמת רוצה את זה – אתה צריך להתמיד, להמשיך לעבוד קשה ולא להרים ידיים. התמדה היא שם המשחק.

  איפה את רואה את עצמך בהמשך?

  אתה בטוח שלא דיברת עם אמא שלי?😊 זו שאלה קשה… אני נהנית ממה שאני עושה, ואני מקווה שאוכל להמשיך בזה כל עוד זה מעניין אותי וזה מתאפשר. איפה ואיך זה יהיה, אני לא יודעת, אבל כל עוד יש טיסה ישירה מסן פרנסיסקו לתל-אביב, אני מניחה שיהיה בסדר.

  חברת קידום אתרים באינטרנט חברת קידום אתרים