לקבלת עדכונים מלאו את המייל שלכם:

  סגור
  (לא) הולכים בתלם

  No-PITA-Lawyer

  18.05.2022

  בוקר ציח וצח אצל עו"ד טל שחר בניו-ג'רזי, ואחה"צ בנאליים אצלנו בישראל הקטנה. פגשנו את טל ככה במקרה, יד הגורל, וגילינו עו"ד צעיר (41) שעשה דרך יוצאת דופן, עד שהתברג כסגן יועץ משפטי ראשי וקצין פרטיות ראשי (Associate GC and DPO) בחברת אנליזת משתמשים ברשת (Contentsquare), חברה שנותנת ללקוחות החברה כלים להבין את חווית הגולשים באתר ותומכת במציאת הדרך שלהם להפוך את חווית הגולשים לחיובית ואנושית יותר.

  בשביל עבודה משמעותית זו הוא עשה גם רילוקיישן לא פשוט בכלל עם אישה, ארבעה ילדים וכלב.

  התחלנו את הראיון מנומנמים (בכל זאת, אחה"צ אחרי חומוס) וסיימנו אותו עם מוטיבציה להעביר הלאה את התשוקה של טל למקצוע, ולחשיבה מחוץ לקופסה. במשפט אחד: תעזו, אל תפחדו לעשות טעויות. אבל שלא תטעו – ההמנון האמריקאי גורם לו להיזכר שישראל היא הבית.

  בוקר טוב טל, כיף לפגוש אותך. עכשיו ספר לנו מאיפה הרצון המשונה להיות עורך דין הגיע?

  "האמת שבכלל תכננתי ללמוד מנהל עסקים וכלכלה, וגיליתי שבבינתחומי אפשר לשלב מנהל עסקים עם משפטים. לא חשבתי בכלל להיות עו"ד. אבל ברגע שכף רגלי דרכה בשערי הבינתחומי, תחום המשפטים שאב אותי. מנהל עסקים זה מעניין מאוד, אבל רוב הקשב שלי וההתעסקות התמקדו במשפטים.

  בסוף השנה שניה התקבלתי להתמחות במשרד מיתר, במחלקת ה-Corporate ו-M&A אז אמרתי 'יאללה, ננסה', והיה לי בעיקר חשוב לצבור ידע וניסיון בתחום העסקי".

  איך הייתה ההתמחות במיתר? דווקא שעות ארוכות ועבודה סיזיפית גרמו לך לרצות את המקצוע?

  "ההתמחות במיתר הייתה נהדרת, חוויה מעולה ואנשים מקסימים. אבל מהר מאוד ידעתי שזה לא "זה", מהבחינה שאני יותר מכוון לייעוץ משפטי פנימי".

  זה לא משהו שבהכרח מבינים כל-כך מהר. מה הביא אותך לחשיבה כזאת?

  "המסקנה שלי הייתה שאני צריך למצוא "בית". במשרד גדול זה נהדר, אתה לומד המון אבל בסופו של דבר לפעמים יש לך 50 לקוחות ואני למעשה יודע קצת על כל לקוח, וכשאני רוצה לתת את השירות הכי טוב שיש לכל אחד מהם, זה לפעמים לא פשוט כשאני מבין אולי אחוז אחד ממה שהלקוח עושה והסיכונים שלו.

  הבנתי שאני מעדיף מקום שאוכל להכיר טוב את המוצר, את הנפשות הפועלות, את הבעיות – להכיר את השפה ולתת את השירות הטוב ביותר. אז ידעתי שאני אהיה שנה-שנתיים עו"ד במשרד ואז אעשה זום אאוט – ואחליט האם זה הזמן הנכון לשינוי כיוון".

  נשמע שהיית סדור מאוד מחשבתית. הרבה עו"ד צעירים אחרי שנה-שנתיים נתקלים בסיטואציה שבה הם לא מרוצים עד הסוף מהעיסוק שלהם, אבל גם לא יודעים איך להתחיל את השיפטינג. איך מוציאים את זה מהמחשבה אל הפועל?

  "אז באמת נשארתי במיתר כעו"ד שנתיים, צברתי המון ידע חשוב – שפה משפטית, קריאת מסמכים, דרכי חשיבה ושיחה של עו"ד ושפשוף מאסיבי של השפה האנגלית. בלי העבודה במשרד גדול, לי זה לא יכול היה לקרות.

  כשעשיתי את הזום אאוט אחרי שנתיים, החלטתי שזה נכון בשבילי להתחיל לחפש. חיפשתי תפקידים מעניינים של יועץ משפטי פנימי, ובסוף עברתי לחברה בשם TEOCO Corporation – חברה זרה שרכשה חברה ישראלית, והחברה הייתה ממוקמת בארץ".

  איך זה מרגיש השיפטינג הזה?  

  "הלם! הלם חיובי – להתרגל לא לחייב שעות, להפוך לחלק אינטגרלי מהחברה. באותה תקופה גם התחלתי להבין את החשיבות של החשיבה העסקית והתרומה העסקית של היועץ המשפטי. המנהל שלי עכשיו בContentsquare קורא לזה גישת ה "No-PITA-Lawyer"  שמשמעו No Pain In The Ass Lawyer – כלומר, להבין שבראש ובראשונה אתה שם בכדי לתת לחברה את כל הכלים להצליח ולהרוויח כסף וזה מה שעומד בראש מעייניך, להפוך את ה'ליגל לתרומה אמיתית לביזנס' ולא לקבל את התפיסה המוטעית ש'הליגל שם בכדי לעצור התקדמות' .
  אחרי 3 שנים החלטתי שאני צריך משהו מרגש יותר וכיוונתי לסטארט-אפים קטנים יותר כדי לעזור להם להתפתח יחד. ומשם בעצם התגלגלתי ל Clicktaleששינתה לי את הקריירה למעשה".

  אנחנו עדיין תקועים על הפיתה. מהי Clicktale ואיך המעבר (השוב אמיץ) הזה שינה לך את הקריירה?

  "חברה ישראלית של אנליזת משתמשים ברשת. היינו שם שלושה יועצים והחוויה הייתה מעולה, ובהמשך הפכתי ליועמ"ש הראשי של החברה. העבודה שם חיזקה לי שוב את צורת המחשבה וההבנה של יועץ משפטי כחלק מהביזנס. לאחר כ 3 שנים עתיד החברה לא היה נראה וורוד והייתי חצי רגל בחוץ כי הבנתי שגם אם המצב ישתפר והחברה תירכש – אין שום בטחון שאישאר בתפקיד.

  בסופו של דבר Clicktale נרכשה על ידי Contentsquare (החברה בה אני עובד כיום) והייתה לי תחושת בטן שאני צריך לתת לזה הזדמנות ולא לעשות שינוי. הקשבתי לתחושה, ולמזלי זה אכן מה שקרה.

  לאחר כמה שיחות ופגישות שהיו לי עם היועמ"ש הראשי של Contentsquare (שמתגורר בארה"ב) הבנו שיש 'קליק' והתחלנו לבנות ביחד את המחלקה המשפטית של Contentsquare שגדלה מ 4 עו"ד ביום שהצטרפתי לכ 30 עו"ד מדהימים כיום (אחרי 3 שנים). בסופו של דבר אני שמח שסמכתי על תחושת הבטן שלי".

  אז קרה לך מקרה כמעט בלתי ייאמן – רכשו את החברה הקטנה שעבדת בה, ועדיין נשארת בתפקיד של יועמ"ש בארץ. אז מה שאב אותך לחו"ל?

  "הרחיבו לי את התפקיד והתמקדתי בפרטיות, ואז הגיעה ההצעה לעבור לארה"ב ולשמש כסגן יועמ"ש של החברה שם. התגובה הראשונית שלי הייתה צחוק ואמרתי "אין מצב". חצי שנה שלמה סירבתי (כי לא האמנתי שההצעה אמיתית) ואפילו לא סיפרתי לאשתי, כי ידעתי שאם היא תדע שזה אפשרות היא תשתגע (לטובה). אחרי חצי שנה של שיחות מסדרון עם המנהל על האפשרות, קיבלתי ממנו הצעה אמיתית וסדורה לגבי המעבר עצמו ושיתפתי אותה עם המשפחה. כל המשפחה הסכימה והתרגשה ויצאנו להרפתקה בשנת 2021".

  חת'כת הרפתקה. איך החוויה עד כה?

  "חוויה מדהימה אך לא פשוטה בכלל, שהסתבכה קצת לוגיסטית בעקבות הקורונה והפוליטיקה בארה"ב (ומכולות של כל החפצים שלנו שהתעכבו אבל זה סיפור בפני עצמו…) ולמעשה עד שלא עלינו על המטוס לא האמנתי שזה קורה. גם בנחיתה היה קשה לעכל, זה עדיין מרגיש לפעמים כמו טיול ארוך, אבל אחרי שנה אנחנו מתחילים להסתגל. זו חוויה יוצאת דופן בסופו של דבר. כשמציעים לעו"ד כזו הצעה, הסיכוי שהיא תחזור על עצמה הוא קטן וצריך לקפוץ על זה. שוב המסקנה היא – לקחת סיכון ולהעז".

  ואיך ההוויה הישראלית מתכתבת עם ההוויה האמריקאית?

  "הראש האמריקאי ממש שונה. כאן הכל שחור לבן, אין כמעט גוונים של 'בין לבין' כמו בישראל של 'דבר איתי ונסגור את זה'. כן כן – לא לא! אין מה להתווכח. או שאתה עומד בקריטריונים או שלא וזה בכל תחום. לקח לי זמן לעכל את זה. מבחינת המשפחה, גם אשתי וגם הילדים תמכו בי לאורך כל המעבר ולמזלי הם השתלבו מדהים וקלטו את האווירה והשפה, למרות הקשיים". 

  אתה מסכם את זה בינתיים כשינוי חיובי?

  "בטח. קודם כל הקירבה להנהלה הבכירה זה יתרון משמעותי וגם כשאתה עובד בארץ בחברה או במשרד עו"ד בשת"פ עם ארה"ב (מה שהיה רוב העבודה שלי מהארץ) זה אומר שאין לך לילות וסופ"שים והשעות הפוכות. המעבר לפה החזיר לי את השליטה בחיים שלי ובלילות שלי, סופ"שים הפכו ל"קדושים" ולזמן אמיתי עם המשפחה. לרוב אני משתדל להתחיל את היום מוקדם וגג ב-18:00 להיות עם המשפחה, וגם אם יש עבודה שממשיכה בערב/לילה, אני שולט בזה. בסופו של דבר אני עובד עם צוות שבנינו והוא מדהים".

  ואיך "הישראליות" עוזרת לך בקריירה ובכלל במגורים שם?

  "בעבודה לרוב ה'דוגריות הישראלית' שלי עוזרת, זה עוזר ליצירת קשרים ולתקשורת פתוחה, אבל לפעמים זה גם יכול להרתיע. בפן האישי, הופתעתי ממש לטובה מהקהילה ישראלית בניו ג'רזי – לא ציפיתי לכזו קהילה מדהימה וחמה. ישר קיבלה אותנו לזרועותיה משפחה מאמצת שכבר עטפה אותנו חודשים לפני שהגענו, והיום אנחנו בעצמנו עוזרים לאחרים, חוגגים יחד חגים וחיים – באמת – בקהילה".

  טל, איזה כיף לשמוע. נשמע שאתה והמשפחה צולחים את המעבר הזה טוב ושאתה מצליח לממש את הייעוד הקרייריסטי שלך. יש לנו הרבה עו"ד ומתמחים שקוראים את הריאיון איתך ב-Wello – איזה טיפים אתה יכול לתת למי ששוקל רילוקיישן או בכלל בעיסוק בייעוץ משפטי פנימי?

  "אז קודם כל – זה מאוד אישי ולא מתאים לכולם. כמו שאמרתי – לי היה חשוב ללכת עם תחושות בטן ולא לפחד לקחת סיכונים. גם אם תרצו לעבור לייעוץ משפטי או להישאר כעו"ד: זה קריטי להבין שכשאתה בתחום העסקי אתה מדבר עם אנשים שחושבים ביזנס ורוצים שהעסק שלהם יצליח, אז הראיה המשפטית של שחור/לבן לא תעזור וצריך כל הזמן לשים מול העיניים 'ביזנס פירסט'. וטיפ אחרון – חשוב להבין שאתה בן אדם, ככה שבסנריו הכי גרוע – טעית. וכל עוד אתה מוכן לקחת אחריות על ההחלטה והתוצאה – עדיף לנסות!

  הכנסת בנו מוטיבציה, צוות Wello אורז חפציו לחו"ל, אולי בלי החלק של העבודה יותר בקטע של פריימרק ופחמימות ריקות. מה איתך, אתה תחזור לארץ?

  "בסופו של דבר – כן. כרגע זה לא על הפרק, אבל אני יודע שלעולם לא ארגיש פה בבית עד הסוף. כשאני שומע את ההמנון האמריקאי אין את החיבור, אני עדיין קורא עיתונים ישראלים וישראל היא הבית".

  גם מוצלח, גם פטריוט. לקחנו!

  חברת קידום אתרים באינטרנט חברת קידום אתרים