לקבלת עדכונים מלאו את המייל שלכם:

  סגור
  (לא) הולכים בתלם

  Legally Blonde – הגרסה של עורכת הדין גל בן חיים

  11.01.2023

  הריאיון הזה התעלה על הציפיות שלנו, והרבה בזכות עו"ד גל בן חיים – מנהלת הפרויקטים והחדשנות של גורניצקי GNY. בכל זאת – לא כל יום יוצא לראיין בחורה כל כך מרשימה ובעלת רזומה עשיר, אך באותה נשימה צנועה וחייכנית. תעשו לכם איזו כוס קפה ומקווים שתהנו מהמטעמים שהכנו לקראת הסופ"ש.

  קריאה מהנה!

  אז גל, נשמח שתספרי לנו על עצמך.

  גל בן חיים, בת 32, נשואה באושר לאורי, רופא משפחה במקצועו, מגדלים ביחד את לוני, שנאוצרית ננסית חולת אפילפסיה. מאז שהייתה ילדה קטנה עם קוקיות חלמה לשבת על כס השיפוט בבית המשפט לענייני משפחה. הרצון ללמוד משפטים לאו דווקא הגיע מהבית – אין לה אף עו"ד במשפחה, אך הרצון העז דבק בה מתמיד. (בזה הרגע – צלצל לנו שעון מעורר עבור כדור האפילפסיה לכלבה של גל). הדרך האקדמית של גל התחילה בלימודי תואר ראשון במשפטים באוניברסיטת בר אילן. גל מתארת את הלימודים כחוויה מדהימה, מהנה ומרתקת ממש. היא סיימה בהצטיינות יתרה, אוניברסיטת בר אילן (2017). דורגה במקום הראשון במחזור, מצטיינת רקטור לשנת 2015 ומצטיינת דיקן לשנים 2013, 2014, 2015. היא שימשה כעוזרת מחקר למרצים רבים, כעוזרת הוראה ב-10 (!) קורסים שונים בשני מוסדות להשכלה גבוהה, וכרכזת ועורכת כתב העת "מחקרי משפט", אוניברסיטת בר אילן (2014-2017) (חכו זה לא נגמר).

  לאחר מכן, התקבלה להתמחות בבית המשפט העליון בלשכת כבוד השופט עוזי פוגלמן –  שאפו ענק! בסיום ההתמחות גל חיפשה תפקיד שיתאים לרקע ולעניין שלה במשפט בינלאומי והצטרפה לאגף היועץ המשפטי במשרד החוץ – שם עבדה בשיתוף פעולה עם משרדי ממשלה רבים, ליוותה הליכים משפטיים בבתי משפט בארץ ובחו"ל, ועסקה בסוגיות משפטיות מרתקות רבות הנוגעות למדיניות החוץ של ישראל. "הייתי פותחת את העיתון, ומגלה כתבה על התיק שעבדתי עליו אתמול, על התיק שמונח על שולחני היום, ועל התיק שאטפל בו מחר.

  לאחר כשלוש שנים במשרד החוץ, הבנתי שהגיע הזמן להגשים את חלום הילדות הכי מופרך שלי – "להגיד לך את האמת, אהבתי מאוד את הסרט "Legally Blonde" – ובהשראת Elle Woods חלמתי לעשות תואר שני במשפטים באוניברסיטת הרווארד. הגשתי מועמדות למלגת Fulbright – הערת העורך: נחשבת לאחת מתוכנית המלגות היוקרתית ביותר בעולם, ולשמחתי הרבה, זכיתי במלגה לאחר מכן, בתום תהליך לא קצר ויש שיגידו מייגע, התקבלתי ללימודי התואר השני בהרווארד. ואז, הגיעה הודעה "משמחת" אחרת – לאור מגיפת הקורונה הכניסה לארה"ב הוגבלה, כך שבניגוד לחלום לבלות את שנת הלימודים במסדרונות היוקרתיים של הארוורד, התאכזבתי לגלות שאבלה את התואר ב"קמפוס רמת גן" (שם מקורי שאמא שלי הגתה). השיעורים כמובן היו בזום, בשעות הקטנות של הלילה, רק אני, השנאוצרית שלי, וכוס תה חם להתאושש מהבשורה המרה. (אפילו העורך שלנו הטה את הכיסא אחורה)".

  גל מסכמת את לימודי התואר השני "כתקופה מאתגרת אך מלאת תובנות, תקופה שעיצבה אותי אישית ומקצועית ועזרה לי להבין לאן פניי מועדות".

  לאחר קרוב לעשור בתחום המשפטים, מתוכן 4 שנים כעורכת דין במגזר הציבורי, החליטה גל לקחת החלטה ולשנות פאזה בקריירה שלה – מוכנים? מגזר פרטי – לא כעורכת דין– אלא "כמנהלת פרויקטים וחדשנות": 

  מה הייתה נקודת המפנה? הנקודה שבה אמרת "זהו, חלאס להיות עורכת דין":

  "ישבתי וחשבתי רבות על עבודת עורך הדין – התפקיד, לפחות בחוויה שלי, הוא תפקיד תגובתי – מרגע קבלת התיק, האירוע, יש לנו זמן מסוים להגיב עליו ולהבין איך עושים את זה בצורה הטובה ביותר. לא מצאתי את עצמי פועלת לפי החזון שלי ולפי האג'נדה שאני רוצה לקדם. וכאן מגיע הרגע הקריטי – חיפשתי את היצירה, להביא את הערך העצמי שלי לשולחן. הדבר שהיה חסר לי מאוד בתפקיד הוא המרחב ליזום – מבניית האסטרטגיה ועד רמת הביצוע."

  בחייאת גל, איך מוותרים על רזומה מהחלומות כמו שלך?

  "בהתחלה פחדתי מאוד מהמהלך הזה וליוותה אותי התחושה שאני מוותרת על כל העבודה הקשה שלי בעשור האחרון. האתגר היה לא פשוט, אך לאט לאט הבנתי שהכלים שרכשתי במהלך הדרך יובילו אותי למקומות נכונים בקריירה שלי, ויועילו לי בכל מקום שאליו אלך. הבנתי שהניסיון וההישגים שלי ממש לא יורדים לטימיון אלא הם כלי אדיר למציאת דרכי החדשה".

  איך עשית את המעבר מהמגזר הציבורי למגזר הפרטי?

  "אז את הדרך החדשה שלי במגזר הפרטי, התחלתי במשרד גורניצקי GNY – בכנות, הגעתי לכאן ממש במקרה. חברה טובה סיפרה לי שיש כאן משרה שממש מתאימה לציפיות שלי, וחשבתי לעצמי שיכול להיות מאתגר ומעניין להתנסות בעולם חדש שעוד לא הכרתי. הגעתי לראיון בגורניצקי וזו הייתה אהבה ממבט ראשון – האווירה הטובה והנעימה במשרד, הערכים המשותפים כמו מקצועיות ללא פשרות, והכימיה הייחודית שנוצרה – היו השיקולים המכריעים בבחירת הדרך החדשה שלי. מילה טובה לגורניצקי – מקום שיש בו אווירה משפחתית (למרות גודלו של המשרד), מקום שרואה אותי ואת הערך המוסף שאני מביאה לשולחן, בייחוד בזכות הרקע המקצועי השונה שלי.

  פרט מעניין – היו לי הצעות אחרות וסירבתי בנימוס. החיבור שלי עם גורניצקי היה מיידי ואותנטי. העבודה כאן מאפשרת לי להגשים את עצמי בעולמות חדשים ומרתקים – ESG, פיתוח מקצועי, חדשנות, ליגל-טק ועוד ועוד.

  ESG? חדשנות? ליגל-טק? נשמח להסבר ממך לכל המושגים האלה. "ישנה התפתחות משמעותית בשוק עריכת הדין בשני תחומים מרכזיים בהם אני עוסקת:

  הראשון הוא חדשנות – תחום די חדש בשבילי, אבל מאוד מעניין אותי. כידוע, במקצוע עריכת הדין ישנם לא מעט רכיבי עבודה בעלי אופי חזרתי וטכני, אשר גוזלים זמן ואנרגיה רבים. בגדול, אני עוסקת במיפוי אותם צרכים ואתגרים משתנים, ופועלת לאיתור והטמעת פתרונות טכנולוגיים (מה שנקרא "ליגל-טק"), למשל, בדמות מערכות אוטומציה ו-AI, אשר מייעלים, מטייבים ומקצרים את זמן הטיפול והמשאבים הנדרשים להשלמת עבודת הצוות המשפטי.

  השני הוא ESG – Environmental, Social & Governance – עולם מאוד רחב שעוסק בבחינת והטעמת שיקולים חברתיים, סביבתיים ואתיים בהתנהלותם השוטפת של תאגידים, מול כללי בעלי העניין שלהם. תחום זה כולל עיסוק בנושאים רבים ומגוונים, כמו קיימות ואיכות סביבה, גיוון אנושי, קשרי קהילה, תרומות ופרו בונו ועוד ועוד. שיקולים אלו חשובים מאין כמותם עבור בעלי עניין רבים שלנו – עובדים, לקוחות, ספקים, הקהילה העסקית, והחברה בכללותה. ישנם אפילו מחקרים שמוכיחים שרבים מבני דור ה-Z (דור העובדים החדש), בוחרים את מקום העבודה שלהם לאו דווקא על פי התמריצים הכלכליים שמציע להם הארגון, אלא ע"ב שיקולים כמו זהות ערכים בינם לבין הארגון, יחסי אנוש טובים מצד עמיתים וממונים, היבטי תרומה לקהילה ואיכות סביבה וכו'. שיקולים אלו הפכו שיקולים מכריעים, ולכן, אני מאמינה שארגונים שאין להם אסטרטגיית ESG פשוט יישארו מאחור".

  יש לך טיפ קטן למנהלי ESG בארגונים?

  "הובלת שינוי היא דבר מאתגר, מורכב וממושך. במיוחד, כאשר הדבר דורש הקצאת משאבים משמעותיים, ועל פניו (אבל רק על פניו), מנוגד לתכלית המרכזית של כל חברה עסקית – השאת רווחים. אבל, לפעמים, לא צריך להמציא את הגלגל מחדש. אחד הטיפים שאני יכולה להציע למנהלי ESG הוא לנסות "להתלבש" על פרויקטים ואירועים קיימים, להם כבר הוקצו משאבים, ולהביא את שיקולי ה-ESG לקדמתם. לפעמים, It’s that simple – הרי כל חברה שמכבדת את עצמה מתכננת להזמין סופגניות לציון חג החנוכה, לא? אז למה לא להזמין את הסופגניות מספק חברתי, ועל הדרך (כאמור, באמצעות משאבים שכבר תיכננתי להוציא) לתרום לקהילה ולאוכלוסיות מוחלשות?"

  תובנה לעורך דין שפוזל מעבר למסדרונות של משרד?

  "אני ממליצה לאותו עורך דין לרתום את היתרונות, החוזקות והמיומנויות שהרוויח במהלך שנותיו במקצוע ובלימודים – יכולות כתיבה, כושר ניסוח בע"פ, מיומנויות משא ומתן וכו' – ולמנף אותם במסגרת תהליך מיפוי ומציאת תפקידו החדש מחוץ למקצוע. עורכי דין צוברים סט כלים מדהים וחשוב שיכול לסייע מאוד גם במסגרת תפקידים שמחוץ לשוק עריכת הדין. וגם, אל תהססו לנסות קודם כל במקום העבודה הנוכחי שלכם, תופתעו לגלות – משרדי עורכי דין זקוקים לגורמי מקצוע ומטה רבים, וישנן משרות מגוונות ומרתקות שאתם לא בהכרח מכירים".

  גל, היה לנו העונג לשוחח איתך וללמוד ממך – מאחלים לך הרבה הצלחה בהמשך הדרך, חיים מאושרים עם אורי והכלבה האפילפטית המתוקה.

  תמשיכי בעשייה הנפלאה שלך – ובטוחים שנשמע עלייך עוד רבות!

  חברת קידום אתרים באינטרנט חברת קידום אתרים