לקבלת עדכונים מלאו את המייל שלכם:

  סגור

  צעיר ועצמאי – הכירו את עורך הדין יצי המר

  08.11.2022

  מאז שסיים את לימודיו הספיק עו"ד יצי המר לעבוד בשלושה משרדי עו"ד – גורניצקי, ברנע והרצוג – ולאחר מכן לפתוח משרד עו"ד משלו. הכירו את מומחה הקריפטו שחלם להיות עורך דין מכיתה ב', חושב שאין תחליף למשרדים הגדולים ובורח מאזור הנוחות כמו מאש.

  הסיפור שלך עניין אותנו וגם העניק לנו השראה – תחקיר קצר בלינקדאין עזר לגלות שסיימת את לימודי המשפטים ב-2015, וכבר הספקת לעבוד בשלושה משרדי עו"ד ולצאת לדרך עצמאית. קודם כל, שלושה שמות מפוצצים וחתיכת הספק.

  כן. האמת היא שתמיד רציתי להיות עורך דין. גדלתי בארצות הברית ועוד כשהייתי קטן, הייתי קורא ספרים של ג'ון גרישם ומדמיין שאהיה ליטיגטור מגניב. הכל התחיל מהמורה שלי בכיתה ב', שאמרה שאני צריך להיות עורך דין בגלל שאני לא מפסיק להתווכח. הטייטל דווקא נשמע לי נכון, והחלטתי שזה מה שאני הולך לעשות.

  חלום הליטיגציה נגוז כשהבנתי שהחוזקה שלי – האנגלית – לא בדיוק תבוא לעזרי בבית משפט. אני מאוד אוהב לקרוא, לכתוב, ובכלל לבטא את עצמי בדיבור ובכתיבה באנגלית, ולכן כבר באקדמיה "דחפו" אותי לכיוונים של מיזוגים ורכישות והייטק. השתתפתי בתחרויות של משפט הומניטרי, למדתי משפט בינלאומי, ובקיצור – השתמשתי באנגלית איפה שיכולתי.

  את ההתמחות עשיתי במחלקה הבינלאומית במשרד גורניצקי ושות' (מיזוגים ורכישות ושוק ההון האמריקאי), ולאחר מכן עבדתי כעו"ד במשרד ברנע במחלקת ההייטק. יש אלמנטים חופפים בין מיזוגים ורכישות לבין הייטק, אבל אופי העבודה שונה. לפעמים יש מיזוגים ענקיים ואתה מעביר שבועות וחודשים בלי לישון, ואחרי זה שבועות בהם אין עבודה כלל. לעומת זאת, בהייטק העבודה היא יותר דינמית: מגוון לקוחות, עבודה מסחרית, דיני פרטיות וקניין רוחני, והדגש הוא על סבבי גיוס ועבודה מסחרית-יומיומית מול גורמים שונים בחברה. יותר התחברתי לזה, וככה התגלגלתי להייטק.

  בהתחלה חשבתי שאני רוצה משרד קטן אבל אחרי תקופה – הרגשתי שזה לא נכון לי. חיפשתי ווליום גדול יותר של עבודה, כי אני מאמין שעורך דין צעיר צריך ללמוד. במשרדים הקטנים אין לך הזדמנות לעשות הרבה טעויות, ולכן עקומת הלמידה היא איטית. לאחר מכן כשעברתי לעבוד במשרד הרצוג, הרגשתי ווליום עצום של עסקאות ועבודה. עובדים שם מאוד קשה, אבל לומדים מאוד מהר. אני חושב שזה בית הספר הכי טוב שהייתי בו.

  מה בעצם גרם לך לצאת לדרך עצמאית ולפתוח משרד משלך?

  לפני שעזבתי את הרצוג הייתי על "מסלול שותפות". המשמעות הייתה שאני יודע בדיוק מה הולך להתרחש: בעוד X זמן אהפוך לשותף, ארוויח Z ובהמשך ארוויח Y. מדובר במסלול מאוד מובנה וברור שמעניק רמת יציבות גבוהה – יציבות שהרבה אנשים מחפשים, שמאפשרת פחות או יותר לדעת איך העתיד המקצועי שלך יראה עד הפרישה: כמה תרוויח, איך יראה החדר, מה טיב העסקאות שתעבוד עליהן. כמובן שזה עדיין דורש יצירתיות, חריצות ואתגרים לא מעטים, אבל עדיין –אין יותר מידי מקום לשינויים.

  באופן אישי, זה חירפן אותי. הרגשתי שאין דמיון ואין יצירתיות. אני בנאדם שכל הזמן חולם ויש לי המון שאיפות בחיים, והיציבות שהמשרד הבטיח מאוד הפחידה אותי. אז החלטתי לצאת לדרך עצמאית.

  למה דווקא בתחום הקריפטו?

  כעו"ד במחלקת הייטק אתה רואה מלא טרנדים. EdTech, , Ag-Tech, FemTech, GreenTech, BlueTech… כל הזמן יש טרנדים חדשים של טכנולוגיות. לתקופה מסוימת צצות המון חברות סטארטאפ והמון כנסים בתחום מסוים, חלק מצליחים יותר וחלק פחות. אבל העובדה שמשרד עו"ד הוא התחנה הראשונה של אותן חברות בתחילת דרכן הובילה לכך שנחשפתי להמון מסלולים כאלה.

  אחד מאותם "טרנדים" היה תחום הקריפטו (Crypto) שהחל לתפוס תאוצה ב-2016. כשהגעתי להרצוג הייתה תקופה של הנפקות של מטבעות קריפטוגרפים ויצא לי לעבוד צמוד לא מעט עם מחלקת הקריפטו של המשרד, כאשר אני בצד המסחרי. שם גיליתי שעולם הקריפטו הוא הרבה יותר מטרנד. בעיניי, בלוקצ'יין הוא עתיד המערכת הפיננסית העולמית. כמובן שיש מוצרי קריפטו שהם "הייפ" ועתידים להיעלם, אבל הטכנולוגיה עצמה לא הולכת לשום מקום. לא מדובר בטרנד, אלא בעולם תוכן, וכזה שהרבה לא מבינים לעומק – הן משפטית והן שיווקית. מדובר בשפה ייחודית עם המון ניואנסים שצריך ללמוד לעומק ולהבין, ואין כמעט משרדים בקנה מידה עולמי שיודעים לתת מענה כזה.

  מי שעבד איתי במחלקת קריפטו במשרד הרצוג, עו"ד שמואל גולדפדן, הוא היום השותף שלי במשרד שהקמנו. אנחנו מביאים משהו חדשני ושונה לעולם הזה של הקריפטו והבלוקצ'יין. אנחנו אמנם מבוססים בארץ, אבל 80% או יותר מהלקוחות שלנו הם גלובליים, כי אנחנו באמת נותנים משהו אחר- העבודה שלנו היא ממש ללמוד לעומק את התעשייה: אנחנו טסים לכנסים בינלאומיים, משמשים כדוברים וכותבים הרבה על התחום המתפתח.

  אנחנו לא מומחים באזור שיפוט ספציפי – כי זה לא אפשרי. התחום לא דומה לתעשיות אחרות בהן ניתן להתבסס במקום מסוים, אלא חייב להכיר את כל המפה הרגולטורית העולמית שמשתנה מדי יום, ללמוד מוצרים חדשים ולהיות מאוד יצירתי – מה שהופך את זה לכיף. לכן אני מאוד שמח על ההחלטה לפתוח משרד שמתמקצע דווקא בתחום הזה. חוץ מזה, העובדה שאין הרבה תחרות בתחום מקלה במידה מסוימת על העבודה: הלקוחות שבאים אלינו לא מתלבטים אם לבוא אלינו או למשרד אחר – זה או שהם באים אלינו או שהם לא מיוצגים.

  במבט לאחור – מה התקופה במשרדים הגדולים השונים נתנה לך, מה למדת ולקחת איתך וממה התרחקת?

  המחלקה שעבדתי בה במשרד הרצוג לא דומה לשום דבר אחר שקיים בתעשייה הישראלית מבחינת הדרישה למקצועיות וה- "שיגעון". מוביל המחלקה הוא גאון ומנטור מטורף, ולמדתי מכל השיגעונות שלו. למדתי לא רק איך להתנסח משפטית, אלא איך לא לטעות, איך לדבר ללקוחות כמו שצריך, איך לתמחר, איך לנהל עובדים, ואיך לעשות ביזנס… גם בימים אלו אני מוצא את עצמי מידי יום חושב ונזכר בדברים שלמדתי וראיתי אצל השותפים בהרצוג. עם זאת, אני חושב שבהרבה מובנים משרד גדול לא יכול להתחרות בגמישות שאנחנו יכולים להרשות לעצמנו בתור משרד קטן, בגישה שלנו, ובמוצרים שאנחנו נותנים.  

  איך זה להיות עו"ד צעיר עם משרד עצמאי – האם היית ממליץ על המסלול הזה לעורכי-דין שכירים?

  אני חושב שכל אחד, בכל שלב, צריך לעבור כמה שנים במשרד גדול – כי זהו בית הספר הטוב ביותר. גם אם אתה איש העסקים המפולפל ביותר, היכולת שלך להיות משפטן טוב שואפת לאפס כשאתה לומד רק מעצמך. בגדול, אין כמעט ייעוץ משפטי שאתה נותן ללקוח שהוא נקודתי לדבר מסוים. משרד קטן לא יודע את כל הניואנסים ולא מומחה בכל תת-תחום, אבל במשרד גדול אפשר לקפוץ רגע לשותף בתחום שאתה פחות מבין בו ולהתייעץ אתו, ולזה לדעתי – אין תחליף. בעיניי מאוד חשוב להתחנך במשרדים הגדולים ואין קיצורי דרך.

  אני בהחלט ממליץ לצאת לדרך עצמאית שתאפשר השתכרות הרבה יותר הולמת – אבל רק אחרי שלמדת בדרך הקשה – צריך לעבור מסלול כדי להגיע לשם. חשוב גם לציין שעל פניו אני לא המון שנים במקצוע, אבל בעולם התוכן שלי אני בין הוותיקים. תחום הקריפטו החל לצבור תאוצה החל מ- 2016, שזו גם השנה בה נכנסתי לתחום. לכן, גם אם עורך דין ותיק יותר ממני, זה חסר חשיבות בעולם הזה.

  מעבר לכך – אני מרגיש שכל יום בחמש וחצי השנים שבהם עבדתי במשרדים השונים למדתי דברים חדשים וחשובים. עם זאת, בשלב מסוים הרגשתי שעקומת הלמידה שלי הלכה וקטנה. לא הרגשתי שלהישאר עוד שנה במשרד היה תורם לי הרבה. 4 שנים זה תזמון טוב בעיניי לצאת לדרך חדשה, אבל כמובן שזה תלוי בנאדם.

  ראיתי שיש לך סימן היכר מעניין בלוגו המשרד ובחומרי השיווק בדמות קוף. יש הסבר מאחורי הקוף?

  בתוך עולם הקריפטו יש את תעשיית ה-NFT. הקוף הזה הוא מהקולקציה הכי מוכרת בתעשייה. מי שבתעשייה מבין 😉

  חברת קידום אתרים באינטרנט חברת קידום אתרים