לקבלת עדכונים מלאו את המייל שלכם:

  סגור
  סטודנטים למשפטים

  כל האמצעים קשרים – מה אם לא קיבלתי זימון לראיון?

  דור כץ
  16.12.2017 זמן קריאה: 5 דקות

  אין צורך להתייפייף. סטטיסטית, כנראה שגם אתם תיתקלו במצב בו משרד שהתמחות בשורותיו קוסמת לכם, לא ימצא אתכם מתאימים ולא יזמן אתכם לראיון. יותר מזה – אם במקרה שלכם מדובר רק במשרד אחד, מצבכם לא רע כלל.

  עת עובר המשרד על מאות (ולעיתים אלפי) מסמכי קורות החיים המשוגרים אליו בכל שנה, נלקחים בחשבון מגוון רחב של שיקולים לטובת הרכבת נבחרת המועמדים בהם הוא רואה פוטנציאל ממשי לתרומה, צמיחה והתפתחות כחלק מהצוות המשפטי בו. רק בשביל לסבר את האוזן, שיקולים אלו עשויים בהחלט להיות אובייקטיביים לחלוטין, כגון ממוצע ציונים, פעילויות מחוץ לתכנית הלימודים, מנהיגות, עבר צבאי, ניסיון תעסוקתי רלוונטי ועוד.

  עם זאת, חשוב לזכור כי אנו עובדים מול בני אדם, ואין זה מופרך שחלק ממערך השיקולים שיישקלו יכיל ערכים סובייקטיביים יותר, החל ממוסד לימודים הנהנה מפינה חמה בליבו של השותף, דרך תחומי עניין אותם הוא חולק עם המועמד ועד להערכתו כי מחלקת הנדל"ן במשרד נמצאת לקראת מגמת צמיחה דרמטית וזקוקה לגיוס ממוקד של עורכי דין לעתיד. ובשתי מילים, אם תרצו – צרכי המערכת.

  אם כן, מציאות שבה לא תימצאו מתאימים לצרכי המערכת לאחר סבב ההגשה הראשון של קורות החיים – גם אם מדובר במערכת שלדעתכם מתאימה עבורכם – עלולה להתקיים.

  חשוב כבר לציין – זה לא נגמר עד שזה לא נגמר, זה בוודאי לא קורה בשלב כה מוקדם, והאמת היא שזה לא נגמר גם אחרי שבוע הראיונות בחודש מרץ. מועמדים רבים 'סוגרים' התמחויות לכל אורך השנה, לפני ואחרי המועדים הרשמיים.

  ריכזנו עבורכם מספר נקודות, שיסייעו לכם למפות את האפשרויות העומדות לרשותכם במצב שכזה, ובעיקר להבין שהמשחק עודנו נמשך:

  לא להתייאש רק כי אחרים כבר קבעו – כאמור, משרדי עורכי הדין מוצפים בקורות חיים, ומה לעשות – לוקח זמן לעבור על כולם. אז לפני שתולים את הנעליים, חכו עוד שבוע. הטלפון עשוי לצלצל, הזימון עשוי להגיע.

  בדקו את המסמכים שלכם – אל לנו לשכוח כי האנשים מהעבר השני של הנהר הם כאלו המתפרנסים, לפחות באופן חלקי, מכתיבה. עברו על כלל המסמכים שהעליתם לעיונם של המשרדים וודאו שהם כתובים בצורה נכונה. נקודה אחת שאינה במקום עלולה להספיק לקבלת החלטה עבור שותף קפדן.

  היו אקטיביים – הדרכים הנפוצות והמקובלות להגשת קורות החיים אינן עומדות לבדן בזירה. הגישו מועמדות דרך אתר האינטרנט של המשרד, צלצלו ובקשו לקבוע פגישה, שלחו מייל או הגיעו באופן פיזי למשרד ומסרו קורות חיים. כל עוד תעשו זאת בטוב טעם (וחשוב לשמור על הגבול), אסרטיביות מעולם לא הרגה איש. טוב, זה כנראה לא מדויק, אבל סביר שהאסרטיביות לא תהרוג אתכם הפעם.

  הפעילו קשרים – אנחנו לא בשנות ה-60, וקשרים איננה מילה גסה. לעיתים קרובות ההפך הוא הנכון, ומעסיקים רבים יעדיפו לצרף לשורותיהם עובד המצויד בהמלצות מפי אדם שהם סומכים עליו ומכירים אותו. כמובן שזייפני היכולות עתידים להתגלות במהרה, אך במידה ואתם מאמינים כי המשרד שוויתר עליכם ברשימת הטלפונים, הוא המתאים לכם – בדקו את רשת הקשרים שבניתם לעצמכם במרוצת השנים. איך אומרים – אם יש קשרים, לא צריך פרוטקציות, ואפילו בחרנו לשים זאת בכותרת.

  נראה שהדרך המתבקשת לסיכום הפוסט היא להדגיש שבסופו של יום – על אף ההכנות, החזרות, ההתרגשות והבאזז סביב שבוע הראיונות – מדובר בראיונות עבודה. אין שום סיבה שלא להתייחס אליהם כך, ואין סיבה לפעול בצורה שונה או ייחודית כאשר הניסיון הראשון להתקבל אל מקום ההתמחות המועדף עלינו לא צולח. החגיגה אינה מסתיימת עם סבב הגשת המועמדויות וגם לא עם שבוע הראיונות, ואנו מקווים שהטיפים מעלה יסייעו לכם בהגשמת המטרה, או לפחות יעניקו לכם הרגשה שעשיתם כל שביכולתכם להשגתה לפני שפניתם לתכנית ב'.

  חברת קידום אתרים באינטרנט חברת קידום אתרים